Harvens Dag

IMG_8616

Harvens Dag 2015

Sista helgen i augusti var det åter dags för Harvens dag, nytt för i år var att klubben hade investerat i ett eget tält för att skapa bättre förutsättningar att visa våra bilder. Vi träffades på  morgonen och satte upp  tältet vilket visade sig fugera bra. Vi hängde inkomna bilder, Bengt och Roger levererade dom nya vikskärmarna som underlättade mycket.

När vi var nästa klara började folk strömma till, vi hade en jämn ström av besökare under hela dagen, det var riktigt roligt. Anledningarna att besöka fotoklubbens tält varierar, en del kommer för bildernas skull, men det fanns också ett intresse att få mer information om klubbens verksamhet.

Andra ställde frågan och det blir någon nybörjarkurs, det finns intresse.

Vi som var med i tältet var Lasse Larsson, Roger Myrström, Bengt, Eve-Lena, Monica, Tolver, Lennart, Alf, Jonny, hoppas jag inte glömt någon

 

/Ernst Knutsen

 

 

Ernst Knutsen från klubben berättar hur det var på Harvens Dag 2012.

Läs mer om Harvens Dag.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.