Fotokurserna startar

Fotokurs 2012 Nybörjarkurs
En aktiv och praktisk nybörjarkurs för dig som vill som vill lära mer om kamerans funktioner och fototeknik.
Kursen startar tisdag 21 februari och har inriktning på bildskapandet, och fototeknik. Kursen är praktiskt upplagd, under tio möten varvas teori och praktik med uppgifter. Du får under fyra tillfällen fota praktiskt ”foto in action” då fotar du med handledning. Bra bilder är ingen slump eller ett resultat av en ”bra kamera”, bra bilder kräver kunskap.  Arbetet är individuellt, du väljer din egen utmaning. Under kursen visar alla sina bilder under gemensamma bildvisningar och på klubbens forum. Du får hjälp och konstruktiv kritik för att utveckla ditt bildseende.

Fotokurs steg 2 Fortsättningskurs
Start Torsdag 23 februari 18-21.00 lokal Ellenö
Kursen tar upp situationer där kamerans automatik inte räcker, du får bäst resultat med manuella inställningar. Actionfotografering kommer att ske under riktiga förhållanden så långt det är möjligt. Det innebär att datum för actionfoto kan komma att ändras.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.